Až 20 let za zneužívání obchodních informací – Rajat Gupta ex McKinsey

18.6.2012

Jedna z dříve nejrespektovanějších postav corporate governance, bývalý člen boardu Goldman Sachs byl usvědčen ze zneužívání obchodních informací (insider trading).Porota ho uznala vinným ve čtyřech z šesti bodů obžaloby.

Rajat Gupta začal svoji kariéru v Indii a postupně se propracoval do nejvyšších pater amerického byznysu. Stal se prvním neamerickým ředitelem poradenské společnosti McKinsey&Co, ve které působil 34 let. Poté nastoupil do boardu Goldman Sachs. Byl nexexekutivním ředitelm v boardech řady firem Procter&Gamble či American Airlines. Jeho zatčení a usvědčení je důsledkem snahy americké vlády o zastavení úniku korporatátních informací a obchodních tajemství na Wall Street.
V procesu, který trval necelé čtyři týdny, mu bylo prokázáno zneužívání obchodních informací. Gupta společně s miliardářem a vlastníkem hedgového fondu Galleon Rajem Rajaratnamem (v současné době si odpykává 11-cti letý trest) využívali vnitřních informací při svých investicích.
Goldman Sachs vydala prohlášení „Jsme velmi zklamáni, že pan Gupta porušil své pravomoce a povinnosti člena představenstva a podvedl naše akcionáře i naši společnost“.
Guptovi hrozí za zneužití obchodních informací až 20 let ve vězení. O výši rozsudku se bude rozhodovat 18. října 2012.