Bývalý šéf Aholdu – 137 milionů na mimosoudní vyrovnání

8.10.2007

Bývalý generální ředitel holandské společnosti Royal Ahold NV zaplatí 5 milionů EUR za mimosoudní vyrovnání a vzdá se požadavku na 6,5 milionu EUR, které mu jak dle jeho tvrzení Ahold dluží. Toto mimosoudní urovnání přichází po více než čtyřech letech vleklých sporů.

CEO Van der Hoeven a CFO Michael Meurs rezignovali v roce 2003 a přiznali, že finanční výkazy za roky 1999-2002 „nejsou spolehlivé“. Po tomto prohlášení akcie Aholdu reagovaly prudkým poklesem. Navíc se ukázalo, že došlo k nadhodnocení výnosů o více než jednu miliardu Eur.

Bývalý CFO Meurs také minulý pátek uzavřel mimosoudní vyrovnání a souhlasil se zaplacením 600.000 EUR. V minulém roce byli již oba holandskými soudy odsouzeni k devíti měsícům podmíněně. Proti tomuto rozsudku se oba odvolali. 

Celý případ byl poměrně složitý, ale nejhorší část skandálu se odehrála právě při nadhodnocování výnosů z obchodů na území USA. Americká SEC prohlásila, že jde o velmi závažný případ, ale nepodnikla trestně právní kroky proti bývalému CEO a CFO, aby nenarušila soudní proces v Holandsku. Nicméně vznesla obvinění na více než 30 lidí z Aholdu pro spolupráci na falšování finančních výkazů.   

Podle posledních zpráv se společnost Ahold rozhodla stáhnout obchodování svých akcií z NYSE a ukončit povinnost reportovat dle pravidel U.S. Securities Exchange Act.