PwC zaplatí 225 milionů dolarů

8.7.2007

Po čtyřech letech urputného vyjednávání PricewaterhouseCoopers LLP prohlásila, že souhlasí s urovnáním sporu s akcionáři Tyco. Akcionáři Tyco obvinili společnost PwC, že jako její externí auditor neplnila své povinnosti a neodhalila záměrné zkreslování účetnictví a účetní podvody v rozsahu 5,8 miliard dolarů. Čáska 225 milionů dolarů od PwC bude použita na úhradu škod investorům, kteří nakoupili akcie Tyco v době mezi prosincem 1999 a červnem 2002.

PwC ve svém prohlášení uvádí, že byla připravena hájit se před soudem, ale že náklady na soudní proces by převýšily dohodnutou částku a navíc by narušily její vztahy s novými společnostmi skupiny Tyco .

Jay Eisenhofer z právní firmy Grant & Eisenhofer zastupující investory a akcionáře ve sporu s PwC je s dosaženým výsledkem spokojený a uvádí „tento výsledek jen potvrzuje, že zanedbání péče při provádění auditu může mít pro auditora vážné důsledky“

Když ale zvážíme odhadované škody, které se šplhají až k 10 miliardám dolarů, je smírná částka 225 milionů pouhou kapkou v moři.

Tato částka se řadí mezi 10 nejvyšších, které kdy auditorské firmy vyplatily. Pomyslnému žebříčku vévodí Ernst & Young LLP s čáskou 335 milionů USD z roku 1999 v souvislosti s auditováním společnosti Cendant Corp.

Pokud bude částka potvrzena, bude se jednat o jednu z nejvyšších částek, kterou PwC zatím vyplatí. Zatím. Ještě čelí dalším sporům, ve kterých figurují hráči jako je American International Group či Dell.